ŠKOLENIA ESTETICKÁ MEDICÍNA: 21.10. - PDDLA polymliečna kyselina novej 3. generácie LENISNA / JUVELOOK - MUDr. Michaela Blaško, Phd., 18.11. - PB SERUM enzýmoterapia, bezpečná redukcia tuku a remodelácia - MUDr. Alexandra Rozborilová, Phd., 21.11. - PDDLA polymliečna kyselina novej 3. generácie LENISNA / JUVELOOK - MUDr. Jana Chudíková, Phd. / MUDr. Diana Chudíková, 23.11. - JALUPRO COLLAGENBOOSTER LIGAMENT BIORESTORATION - DERMAPOINT - MUDr. Mária Petrášová, Phd., 14.12. - JALUPRO MASTER - DERMAPOINT - MUDr. Mária Petrášová, Phd.

Čo je seborea?
Ako sa jej zbaviť?

čo je seborea
 

Trápi vás seboroická dermatitída a lupiny?
Väčšinou sú spôsobené rovnakým ochorením a postihujú seboroické oblasti tela (pazuchy, lono, hruď, tvár, hlava). Z toho vznikol aj názov seboroická dermatitída alebo skrátene seborea.  Pozrite si kompletný prehľad známych vedeckých a medicínskych faktov o tomto kožnom ochorení a prehľad účinnej medicínskej kozmetiky, ktorá vám pomôže zbaviť sa seborei. 

Lupiny vs. seborea - v čom je rozdiel ?
 
Čo je Seboroická dermatitída?
Seboroická dermatitída aj lupiny sú bežné dermatologické ochorenia, ktoré ovplyvňujú seboroické časti tela.

Kde sú seboroické časti tela:

Prejav seborei 

Seborea sa často vyskytuje ako dobre ohraničené erytematózne plaky (červené fľaky) s mastne vyzerajúcimi, žltkastými šupinami rôzneho rozsahu v oblastiach bohatých na mazové žľazy, ako je pokožka hlavy, nosové záhyby, horná pera, očné viečka a obočie, horná časť hrudníka. Seborea nie je spojená s vypadávaním vlasov. Vypadávanie vlasov je spojené s alopéciou - pozrite sa ako účinne zastaviť vypadávanie vlasov 
Vznik a výskyt: 
Odhaduje sa, že seborea a lupiny postihujú polovicu dospelej populácie. Napriek vysokému výskytu nie je toto ochorenia úplne preskúmané. Seborea nie je nákazlivá ani fatálna (neumriete na ňu). Často má sezónny charakter, prejavuje sa častejšie v zime a zlepšuje sa zvyčajne v lete. 

K ochoreniu prispievajú rôzne environmentálne faktory a genetické faktory ako napr.:
Ako vidíte faktorov, ktoré zapríčiňujú vznik  seborei je veľké množstvo a ich úloha je pravdepodobne spojené a súvisí so sebou. Okrem iného sa často ako faktor berie aj  prítomnosť a množstvo kvasiniek Malassezia a mazová sekrécia 
 
Výskyt
Bežne sa seborea vyskytuje u novorodencov do 3 mesiacov života a je spojená s nadmerným množstvom vitamínu A v tele. U dospelých ľudí od 30 do 70 rokov. Muži trpia týmto ochorením častejšie ako ženy, no u žien sa jedná väčšinou o vážnejšiu formu. Celosvetovo je výskyt až u 10% ľudí. Na rozdiel od seborei, lupiny postihujú až 50% ľudí. Podobne ako seborea postihujú viac mužov, začínajú sa objavovať už v puberte a pretrvávajú až do veku 20 rokov. Potom sa často prejavujú vo veku nad 50 rokov.  




 U dospelých je seborea chronickým alebo recidivujúcim stavom a je nutné ju liečiť. 
Niektoré lieky (griseofulvín, etionamid, buspirón, haloperidol, chlórpromazín, IL-2, interferón-α, metyldopa, psoralény) a nedostatok minerálov a vitamínov (pyridoxín, zinok, niacín a riboflavín) môžu spôsobiť dermatitídu podobnú seborei.
Často sú tieto príčiny spojené a dermatitída sa vyskytuje spoločne so seboreou - čo sa často zle diagnostikuje. V prípade, že používate našu medicínsku kozmetiku, dermatitída aj seborea sú potlačené a nepríjemné prejavy môžu úplne zmiznúť. 

 
Mliečna chrasta
Seborea u dojčiat, alebo bežne nazývaná mliečna chrasta, sa môže vyskytovať na pokožke hlavy, tvári, záhyboch tela a trupu. Seborea u detí zmizne sama a nie je nebezpečná.  

Problémy spojené so seboroickou dermatitídou sú:
Okrem fyzického nepohodlia, ako je svrbenie, sú lupiny a seborea aj spoločensky "trápne" / nepríjemné a majú negatívny vplyv na sebavedomie pacientov. Preto je nutné toto ochorenie liečiť. Je dostupná rôzna medicínska kozmetika, ktorá pomáha prekonať symptómy a úplne sa zbaviť príznakov seborei. 
 
 
Seborea nie je psoriáza
Hlavný omyl a zámena diagnózy lupín a seboreii je s psoriázou, atopickou dermatitídou a lupus erythematous

Aj keď psoriáza môže postihovať podobné miesta ako seborea, typické lézie psoriázy sú silnejšie a vyskytujú sa ako plaky ostro obmedzené so striebristo bielymi šupinami.

Lézie pri atopickej dermatitíde sa obvykle prejavia až po 3. mesiaci života, zatiaľ čo pri seborei sa zvyčajne objavia skôr. 

 
Liečba seborei
Liečba seborei a lupín sa zameriava na odstránenie príznakov choroby. Medicínskou kozmetikou sa zmierňuje najmä:

Medzi bežnú liečbu patrí aplikácia protizápalových a protiplesňových krémov, šampónov, vlasovej výživy a peelingov. Účinnou látkou v takejto medicínskej kozmetike sú hlavne ketokonazol alebo ciklopirox, kyselina salicylová, uhoľný decht a benzoylperoxid.
 
Zbavte sa seborei ešte dnes.
Nečakajte a vyberte si z našej ponuky medicínskej kozmetiky na seboreu, alopéciu a psoriázu, ktorá efektívne funguje.